Każda osoba, która zaczyna borykać się z wadą wzroku, zastanawia się nad najlepszą metodą jego korekcji. Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na noszenie soczewek kontaktowych. Problem jednak w tym, że dobór soczewek nie jest wcale taki prosty jak mogłoby się to wydawać. Na rynku dostępnych jest bowiem bardzo wiele różnych rodzajów soczewek kontaktowych. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak właściwie dobrać soczewki kontaktowe.

Wizyta u okulisty

Proces doboru soczewek kontaktowych rozpocząć należy od wizyty u specjalisty. Podczas wizyty okulista przeprowadzi badanie rogówki za pomocą lampy szczelinowej, dokona pomiaru promienia krzywizny oraz zmierzy średnicę oka. Na tej podstawie specjalista przygotuje kilka próbnych rodzajów soczewek kontaktowych. Pacjent można sprawdzić, który z rodzajów jest najwygodniejszy w noszeniu i który daje najostrzejszy obraz. Pamiętać należy, że nie można samodzielnie wybierać soczewek bez konsultacji z okulistą.

Materiał wykonania soczewek

Soczewki kontaktowe różnią się od siebie materiałem wykonania. Dlatego dostępne są soczewki miesięczne, jak i soczewki jednodniowe, jak np. Dailies Total 1. Są to soczewki kontaktowe miękkie. Oprócz tych miękkich dostępne są również soczewki twarde. Te jednak stosowane są dziś niemal wyłącznie tylko w przypadku bardzo dużych wad wzroku. Soczewki miękkie wykonywane są bądź z materiału hydrożelowego bądź silikonowo-hydrożelowego. W zależności od tego z jakiego materiału wykonane są soczewki, mają one inne właściwości. Dlatego nie zawsze można nosić je naprzemiennie. Dziś powszechniej stosowane są soczewki silikonowo-hydrożelowe. Tu znów za przykład podać można soczewki Dailies Total 1 firmy Alcon.

Jak właściwie dobrać soczewki kontaktowe?Czas noszenia soczewek

Jak wspomniano, na rynku dostępne są soczewki jednodniowe i miesięczne. Te właśnie rodzaje cieszą się największą popularnością. Jednak dostępne są również soczewki dwutygodniowe, kwartalne i roczne. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb. Soczewki jednodniowe to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą nosić soczewek codziennie lub noszą je naprzemiennie z okularami. Można je rano założyć, a wieczorem zdjąć i po prostu wyrzucić.

Rodzaj korygowanej wady

Oczywiście soczewki muszą być dobierane pod kątem korygowanej wady. Pod tym względem wyróżnić można soczewki sferyczne, toryczne oraz progresywne. Soczewki sferyczne przeznaczone są dla krótko i dalekowidzów. Soczewki toryczne są natomiast dla astygmatyków. Z kolei soczewki kontaktowe progresywne przeznaczone są dla osób cierpiących na starczowzroczność.