Wody mineralne bogate w związki siarki są niezwykle wartościowym surowcem wykorzystywanym do realizacji różnego rodzaju zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych w ośrodkach odnowy biologicznej, w sanatoriach czy salonach kosmetycznych. Wody siarczkowe wykorzystywane są także do produkcji kosmetyków. Wód siarczkowych pozyskiwanych z największych polskich złóż zlokalizowanych w okolicach Buska-Zdroju korzysta m.in. marka Dr Duda, firma będąca producent regeneracyjnych, odmładzających i oczyszczających kosmetyków dla kobiet i mężczyzn.

Właściwości wód siarczkowych

Dzięki dużej zawartości związków siarki (o wodzie siarczkowej możemy mówić wówczas, gdy zawartość siarki w litrze wody przekroczy 1mg) wody siarczkowe wykazują dobroczynne działanie na skórę oraz wiele innych układów ludzkiego organizmu. Siarka rozpuszczona w wodach siarczkowych doskonale wchłania się przez skórę, bardzo szybko przenikając do serca i w dalszej kolejności do innych ważnych narządów ludzkiego ciała. Sama siarka powoduje wzrost stężenia glutanionu w organizmie człowieka, a jest to związek o niezwykle silnym działaniu oksydacyjnym, chroniącym organizm przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników. W tym sensie związki siarki zawarte w wodach siarczkowych, a następnie zamknięte pod postacią kremów czy maści w preparatach kosmetycznych Dr Duda, hamują proces starzenia komórek ciała, zwłaszcza komórek skóry, przywracając skórze młody i zdrowy wygląd. Oczywiście zamiast kremów stworzonych w oparciu o wody siarczkowe korzystać możemy z kąpieli w takich wodach, jednak to w praktyce możliwe jest to tylko w Busku-Zdroju, gdzie mamy bezpośredni dostęp do wód mineralnych tego typu

Kto może i kto powinien korzystać z kąpieli siarczkowych lub kosmetyków stworzonych na bazie wód siarczkowych?

Kąpiele w wodach siarczkowych zalecane są osobom cierpiącym na wiele różnych przypadłości, między innymi chorym na cukrzycę i wątrobę, a także przy zakażeniach wirusowych i w łuszczycy. Kosmetyki Dr Duda zalecane są zwłaszcza osobom zmagającym się z tym ostatnim rodzajem przypadłości. Woda świerczkowa, na której bazują preparaty kosmetyczne tego producenta, pomaga w neutralizacji typowych objawów łuszczycy, hamując proces złuszczania i degeneracji naskórka, wspierając naturalne procesy biologicznej odnowy skóry. Duża zawartość związków siarki w kosmetykach uzdrowiskowych Dr Duda sprawia, że kosmetyki tego typu mogą pomóc w walce z wieloma różnymi zmianami skórnymi i z powodzeniem mogą być stosowane przez alergików czy przez osoby o skórze wrażliwej, podatnej na podrażnienia.