Systematyczna konserwacja sprzętu treningowego to najprostszy sposób na wydłużenie czasu jego przydatności do użycia. Zadbana i systematycznie smarowana bieżnia to wyraźne zmniejszenie zużycia pasa i ruchomych elementów technicznych urządzenia, przede wszystkim łożysk i rolek. Jeśli nie zapomnimy o regularnym smarowaniu pasa bieżni, urządzenie będzie pracowało cicho, a jego ewentualne awarie staną się rzadkością. Samodzielna konserwacja bieżni treningowych jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Takie środki jak smar do bieżni (najczęściej są to jakiegoś rodzaju sylikony) są tanie i łatwe w aplikacji. Wystarczy od czasu do czasu spryskać takim preparatem spodnią warstwę pasa bieżni, w miejscu największego docisku pasa do blatu urządzenia.

Elementy bieżni podlegające konserwacji

Podstawa to systematyczna konserwacja pasa bieżni, który najszybciej ulega zużyciu. Do konserwacji tego elementu służy specjalny smar do bieżni. Na ogół jest to preparat na bazie silikonu, który gwarantuje dobry poślizg i jego trwałość (sylikon wolno się zużywa, jest odporny na ścieranie i nie ulega odkształceniom). Warto pamiętać, że nawet wyjątkowo częste smarowanie nie uchroni nas od konieczności okresowej wymiany całego pasa, który w sposób naturalny ulega stopniowemu zużyciu – jego powierzchnia wyciera się od butów użytkowników. Po założeniu nowego pasa od razu powinniśmy go dobrze nasmarowsmar do bieżniać. Kolejny element, które podlega konserwacji, to blat bieżni. W tym przypadku konserwacja zwykle wiąże się to z koniecznością częściowego demontażu bieżni, tak by dostać się do powierzchni blatu. Do smarowania blatu bieżni również używamy specjalnego smaru do bieżni, podobnie jak w przypadku pasów, najczęściej jest to sylikon w sprayu. Konserwując bieżnię musimy także pamiętać o sprawdzaniu i ewentualnej regulacji położenia oraz naciągnięcia pasa bieżni – to zapobiegnie jego szybkiemu zużyciu lub uszkodzeniu.

Gdzie kupić chemię i akcesoria do konserwacji bieżni?

Jeśli chcemy zająć się samodzielną konserwacją urządzenia, smar do bieżni, pasy czy preparaty do impregnacji pasów do bieżni dostaniemy w wyspecjalizowanych sklepach ze sprzętem treningowym lub bezpośrednio u dystrybutorów bieżni treningowych. W praktyce interesujący nas preparat czy nowy pas do bieżni najłatwiej zamówić przez Internet. Jeśli brakuje nam czasu, nie umiemy lub nie chcemy samemu zajmować się konserwacją tego typu sprzętu, takie zadanie możemy zlecić wyspecjalizowanej firmie. To wygodna opcja przede wszystkim dla właścicieli dużych siłowni, w których znajduje się większa liczba bieżni treningowych.