Okulary sportowe są bardzo często wybierane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów czy po prostu fanów danego sportu. Przydają się podczas biegania, gier zespołowych – mają za zadanie chronić oczy przed uszkodzeniami, pyłkami i polepszać jakość widzenia w każdy warunkach. Co jednak, gdy niezbędna jest dodatkowa korekcja wzroku? W takiej sytuacji do wyboru mamy kilka różnych rozwiązań, które pozwolą pogodzić ochronną funkcję okularów z możliwością polepszenia widzenia. Sprawdźmy, jakie są to opcje oraz dla kogo będą dobrym rozwiązaniem – bo każda dziedzina sportowa ma swoje wymagania i ograniczenia dotyczące okularów sportowych.

Podwójna budowa

W przypadku wielu modeli oprawek oferowane jest ciekawe, aczkolwiek dyskusyjne pod względem wygody rozwiązanie. okulary sportoweKlasyczne okulary korekcyjne montuje się niejako w oprawy okularów sportowych, przez co mamy typowe 2w1. Zaletą tego rozwiązania jest utrzymanie sportowego wyglądu okularów, zwłaszcza w przypadku, gdy jest to istotne np. dla młodzieży. Jednocześnie podwójne szkła nie przy każdej wadzie będą dobrym rozwiązaniem, bo mogą być nie tylko niewygodne, ale i na dłuższą metę zakłócać prawidłowe widzenie. Jednakże w przypadku dobrego dopasowania, jak i niedużej wady bez astygmatyzmu takie rozwiązanie jest jednym z częściej wybieranych, przede wszystkim z uwagi na niższą cenę.

Idealne dla dzieci

W przypadku dzieci warto wybierać okulary sportowe jak najlepiej zabezpieczone przed ewentualnym zniszczeniem. Świetnie sprawdzają się modele wyposażone w specjalne, regulowane opaski, dzięki którym okulary nie zsuwają się z dziecięcej głowy podczas aktywności; takie modele można znaleźć również dla dorosłych, np. do sportów kontaktowych, jak choćby piłka ręczna. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków oprawy silikonowe wymagają odpowiednich, przeznaczonych do nich szkieł, które nie będą stanowiły zagrożenia dla oka np. w sytuacji uderzenia.

A co ze szkłami barwionymi?

W niektórych dyscyplinach sportowych, zwłaszcza zimowych czy obejmujących jazdę w różnych warunkach, niezbędne jest stosowanie szkieł barwionych. Takie okulary sportowe zazwyczaj są przygotowane w taki sposób, aby ograniczać ilość oślepiającego i szkodliwe promieniowania UV, które np. odbija się od śniegu. W tej sytuacji do wyboru mamy dwa rozwiązania: wybór opisywanych wyżej szkieł podwójnych albo zainwestowanie w droższe, ale lepsze dla profesjonalnych sportowców szkła korekcyjne wbudowane w oprawy, dodatkowo barwione. W takiej sytuacji zarówno barwienie, jak i korekcję dobiera się do potrzeb konkretnej osoby. Okulary sportowe znajdziesz tutaj: https://cebe-polska.pl/pol_m_Okulary-sportowe-3561.html