Czy herbata ma wpływ na nasze zdrowie? Czy można ją pić bez konsekwencji? Czy są jakieś gatunki herbat szczególnie polecane na różnego rodzaju problemy zdrowotne? Z tymi pytaniami stykamy się wtedy, kiedy chcemy sięgnąć po kolejną filiżankę ulubionej herbaty. Herbata sencha, czyli wysokogatunkowa herbata zielona, zaliczana jest do jednej z najzdrowszych i najsmaczniejszych na świecie. Wszyscy, którzy są wielbicielami herbaty zielonej najpewniej piją senchę, która jest najbardziej popularna.

Kiedy zbierana jest sencha?

Pierwsze zbiory senchy w Japonii trwają od końca kwietnia do połowy maja, najsmaczniejsze herbaty pozyskiwane są także z pierwszych dwóch zbiorów. Ale niektórzy Japończycy senchę zbierają co 45 dni, cztery razy w roku. Mimo wszystko to właśnie herbata z pierwszego zbioru charakteryzuje się subtelnym i miękkim smakiem, natomiast ta z drugiego jest zdecydowanie mocniejsza, ponieważ zawiera więcej taniny. Dobrej jakości herbata sencha zwinięta jest w długie rurki, które po zaparzeniu rozwijają się w długie i duże liście.

Zalety herbaty sencha

Wiele mówi się o szczególnym właściwościach herbaty sencha. Jej działanie jest naprawdę wyjątkowe. Po pierwsze, herbata sencha jest idealnym napojem po posiłku. Posiada silne właściwości przeciwutleniające, które pozbywają się wolnym rodników, które wywołują raka. Po drugie, sencha świetnie sprawdzi się w przypadku diabetyków. Idealnie reguluje poziom cukru we krwi w związku z wydzielaniem żółci, pobudza apetyty, ułatwia trawienie i nasila proces redukcji tkanki tłuszczowej. Po trzecie, sencha to herbata idealna dla tych, którzy ciągle walczą o wymarzona sylwetkę. Sencha sprawia, że tłuszcz szybciej przemienia się w energię. Trzeba koniecznie pamiętać, że sencha, jak każda prawdziwa herbata musi zostać odpowiednio zaparzona. Senchę zaparzamy przez około 1-2 minuty w temperaturze 70-75 stopni.

Sencha to bardzo uniwersalny napój. Ma ciekawy aromat i delikatny smak, a przy tym piękny jasnozielony kolor. Każdy, kto chce poczuć się na chwilę wyjątkowo i odprężyć tak naprawdę, powinien sięgnąć po filiżankę tego cudownego napoju. Sencha to taka herbata, która jest niewątpliwie klasyką japońskich zielonych herbat. Sencha w języku japońskim oznacza nic innego jak „herbata duszona”, co wiele mówi nam o procesie zbiorów i obróbki liści herbaty. Senchę z powodzeniem można pić zamiast kawy, to napój pobudzający i rozluźniający, ale nie pozwala na spowolnienie umysłu. Senchę z powodzeniem mogą pić dorośli, natomiast dzieci powinny raczej na początku jej unikać ze względu na właściwości pobudzające.