Rowerki biegowe, czyli takie pozbawione pedałów, stają się coraz popularniejsze i coraz częściej zobaczyć je można w parkach i na placach zabaw. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że będzie ich jeszcze więcej, bowiem mają one szereg zalet oraz są nieocenioną pomocą w rozwijaniu zdolności motorycznych u dzieci do lat dwóch. Przyjrzyjmy się pokrótce, jakie to są zalety.

Bezpieczeństwo

Rowery biegowe są bezpieczniejsze i bardziej praktyczne niż rowery trójkołowe oraz zwykłe rowery z doczepianymi kółkami bocznymi. Rowery trójkołowe są wolne, nieporęczne w manewrowaniu i łatwo przechylają się na nierównych lub nachylonych powierzchniach. Rowerek biegowy dla dziewczynki lub chłopca oznacza bardziej koncentrowanie się na utrzymaniu równowagi niż na pedałowaniu. W rezultacie dzieci są lepiej przygotowane na nieoczekiwaną utratę równowagi i są znacznie mniej podatne na upadek.

Ekonomia

Wielu rodziców waha się kupować rowerki biegowe, ponieważ uważa je za stratę pieniędzy, podczas gdy w rzeczywistości jeden taki rowerek może zastąpić rower trójkołowy i mały rower z doczepianymi kółkami. Rowery biegowe służą dzieciom w trakcie kilku stadiów nauki jazdy, zwłaszcza, jeżeli mają regulowane kierownicę oraz siodełka.

Motywowanie

Zamiast namawiać dzieci, aby wyszły na zewnątrz i się pobawiły, to one będą namawiały rodziców, aby zabrać je na przejażdżkę. Dzieci uwielbiają niezależność i poczucie spełnienia, jakie otrzymują dzięki jeździe na rowerku biegowym. Dziewczynki oraz chłopcy uwielbiają to w równym stopniu i szybko zdają sobie sprawę, że jest coś fajnego w jeździe na rowerze i chcą brać w tym aktywny udział.

Wspólny czas

Rowery biegowe ożywiają rodziny dzięki nowym możliwościom zabawy i odkrywania świata. Rowerki tego typu pozwalają maluchom na rejsy chodnikami i ścieżkami rowerowymi z umiarkowanymi prędkościami, dzięki czemu mogą ich używać w trakcie spacerów z rodzicami i starszym rodzeństwem. Ponadto, rowerki biegowe są łatwe w transporcie. Pozbawione pedałów dają się łatwo wrzucić do bagażnika samochodu.

Szybka nauka

Rowerek biegowy dla dziewczynki lub chłopca to doskonałe narzędzie treningowe. Badania wykazują, że nie ma prostszego sposobu na naukę jazdy na "normalnym" rowerze. Prawda jest bowiem taka, że w jeździe na rowerze najważniejszy jest balans – ten, kto umie zachować na rowerze równowagę, ten pozostałe czynności opanuje bez najmniejszego problemu. Rowery biegowe skupiają się właśnie na równowadze i dlatego są najlepszym sposobem na naukę jazdy.