W licznych poradnikach dietetycznych możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Nie bez przyczyny, ponieważ regularne jadanie śniadań faktycznie przekłada się na wygląd naszej sylwetki oraz zdrowie. Poranny posiłek daje nam energię, aby zacząć dzień i pobudza metabolizm do działania. Jego brak rozleniwia nasz organizm, chociaż często nie łączym z tym faktem naszego marnego samopoczucia. Wolimy raczej obarczać winą wczesną porę lub niedostatek snu. Rankiem spieszymy się do pracy czy szkoły i zwyczajnie zapominamy lub celowo pomijamy ten punkt, aby zyskać więcej czasu na przygotowania. Jednak, aby sobie nie szkodzić i dobrze się czuć, warto wstawać każdego dnia 20 minut wcześniej i przygotować sobie prosty posiłek. Dodatkowo, dobrze aby na porannym stole pojawiła się szklanka wody lub zdrowe soki. Gazowane napoje i słodycze to najlepszy sposób, aby szybko po śniadaniu poczuć się źle.

Co jeść na śniadanie?

Jeżeli rano mamy niewiele czasu, wystarczy zrobić sobie kanapki lub zjeść musli z jogurtem. Do kanapek dobrze jest dodać jakieś warzywo np. rzodkiewkę lub pomidora, a do musli garstkę świeżych owoców np. borówek lub malin. Szybkim daniem jest też jajecznica. Jeżeli nie mamy problemów ze zdrowiem, jajka mogą na stałe wpisać się do naszej diety. Są bardzo odżywcze. Jeszcze kilka lat temu dało się słyszeć opinie, że w większej ilości podwyższają cholesterol i są szkodliwe, ale nowsze badania podważyły ten zarzut. Gdy czasu jest więcej, możemy zdecydować się na przygotowanie bardziej skomplikowanego dania z jaj np. omletu z dodatkiem warzyw. Co ważne, przed wprowadzeniem na stałe jajek do jadłospisu warto upewnić się, że nie mamy na nie alergii.

Śniadanie jest ważne, ale co z piciem?

Po wstaniu z łóżka jest jeszcze jeden ważny punkt, na który powinniśmy zwrócić uwagę – picie. Wiele osób zupełnie zapomina o właściwym nawodnieniu organizmu. Nawet jeżeli nie mamy na to ochoty, dobrze jest się przekonać do wypicia szklanki wody zaraz po przebudzeniu. Kolejną dawkę płynów możemy dostarczyć sobie przy okazji śniadania. Mogą być to soki tłoczone, herbata lub kolejna szklanka wody. Wiele zależy od naszych preferencji, chociaż warto zwrócić szczególną uwagę na zdrowe soki. Niektóre osoby niechętnie piją wodę i kolejna jej dawka bywa pomijana lub zastępowana kawą. Picie zdrowych soków ma tę niewątpliwą zaletę, że są one smacznie i chętnie wypijane. Dodatkowo, mogą zastąpić dawkę owoców lub warzyw, które są przecież ważnym źródłem dobroczynnych wartości odżywczych. Więcej na temat zdrowych soków dowiecie się ze strony http://www.maurer.com.pl