Tenis to niezwykle dynamiczna gra, która wymaga ciągłego przemieszczania się po dość dużym korcie. Dla zagwarantowania pełnej swobody ruchu, zapewnienia maksymalnego komfortu i wysokiego poziomu bezpieczeństwa w czasie gry, tenisiści używają różnych typów obuwia. Są to buty tenisowe na mączkę, buty na korty trawiaste, buty na halę i obuwie uniwersalne, do gry na kortach różnych typów.

Buty tenisowe a rodzaj nawierzchni


Wybór konkretnego rodzaju butów w największym stopniu zależy od typu nawierzchni, na jakiej się gra. Do gry na kortach ziemnych (ceglastych) przeznaczone są buty tenisowe na mączkę z charakterystyczną podeszwą w jodełkę, która pozwala zachować wysoki poziom kontroli nad ślizgiem. Do gry na kortach trawiastych wykorzystywane są buty tenisowe z grubszym protektorem, który zapewnia lepszą przyczepność na nie zawsze idealnie równej i suchej nawierzchni. Do gry na hali używa się butów o gładkiej podeszwie, które najlepiej trzymają się równego jak stół podłoża. W sprzedaży znaleźć można również tenisowe obuwie uniwersalne, które przynajmniej w teorii nadaje się do gry na każdym rodzaju nawierzchni. Tego typu obuwie to dobry wybór dla osób początkujących i tych, którzy w tenisa grają typowo rekreacyjnie.

buty tenisowe na mączkęCharakterystyka obuwia tenisowego


W naszym kraju największą popularnością cieszą się korty ceglaste, a zatem najbardziej rozpowszechnionym typem obuwia będą buty tenisowe na mączkę. Tego typu obuwie posiada dość cienką i elastyczną podeszwę w jodełkę, co zapewnia dobrą przyczepność na kortach pokrytych drobną mączką. Cholewa butów tenisowych na mączkę jest dość niska, a same buty są wyjątkowo lekkie, dobrze wentylowane i idealnie dopasowane do kształtu stopy, dzięki czemu grając w takich butach minimalizujemy ryzyko skręcenia kostki w czasie gwałtownej zmiany kierunku biegu. Buty do gry na kortach trawiastych są nieco wyższe, mają grubszy protektor i bardziej zabudowaną cholewę, co ma w większym stopniu chronić przez urazami stawu skokowego. Buty na halę nie mają protektora, są bardzo lekkie, a ich cholewa jest wyjątkowo przewiewna.