Przemierzanie kilometrów tras na własnych nogach staje się coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu wybieraną przez mężczyzn między 25. a 40. rokiem życia. Turystyka piesza wymaga dobrej kondycji i przygotowania, ale i odpowiedniego wyposażenia, na przykład dobrych butów. Czym powinny się charakteryzować?

Solidne

Buty idealne na piesze wyprawy, takie jak buty męskie salomon, muszą być wysokiej jakości. Wykonane z materiałów najlepszego gatunku, na przykład skóry nubukowej, co zapewni im trwałość i umożliwi użytkowanie ich przez długie lata. Powinny zostać starannie wykonane, z dbałością o detale. Bowiem nie od dziś wiadomo, że to one najczęściej decydują o końcowym efekcie. Tak więc dobre buty powinny mieć grubą i dość sztywną podeszwę, która sprawi, iż podczas chodzenia nierówności terenu nie będą odczuwane. Solidna, spodnia część obuwia uchroni stopy przed dyskomfortem, jaki mógłby się wiązać z chodzeniem po wyboistym podłożu i kontaktem z ostrymi krawędziami górskich kamieni.

Komfortowe

Buty męskie salomon przeznaczone do marszu przez kilka godzin pod rząd powinny być też wygodne i lekkie. Ze wszystkimi wzmocnieniami nie mogą ważyć za dużo, by niepotrzebnie nie obciążać nóg w trakcie wędrówki. Wnętrze butów musi być gładkie i wyprofilowane, bez wyczuwalnych grubych szwów, które mogłyby uwierać podczas chodzenia. Stopy nie powinny być narażone na kontakt z twardymi i sztywnymi elementami, z których zrobiona została podeszwa. Wszystko po to, by chodzenie w butach turystycznych było prawdziwą przyjemnością, a nie udręką.

Elastyczne

Dobre obuwie do długich, pieszych wycieczek ma także tę zaletę, że idealnie dopasowuje się do stopy. Przylega do niej, ale jej nie uciska. Nie krępuje krążenia ani swobodnych ruchów, a przy tym „trzyma” stopę i odpowiednio ją stabilizuje w bucie. Aby obuwie dobrze spełniało to zadanie, jego podeszwa powinna mieć solidną, trwałą, ale i elastyczną ramę. Wówczas stopa będzie dobrze prowadzona nawet podczas wędrówki po nierównym terenie. Wszystkie te wymagania spełniają buty męskie salomon.

buty salomon męskie

Nieprzemakalne

Aby piesze wędrówki były komfortowe niezależnie od warunków pogodowych, przeznaczane do niech obuwie powinno być nieprzemakalne. W tym celu producenci umieszczają wewnątrz butów membrany zatrzymujące wodę, dzięki czemu nie dochodzi do ich zawilgocenia. I stopy pozostają suche nawet podczas przechadzki po podmokłym gruncie. Dodatkowo dobrej jakości buty turystyczne mają wysokie cholewki sięgające kostki, co zapobiega dostaniu się wody do wewnątrz buta, a przy tym dodatkowo stabilizuje kostkę.

Prawidłowy wybór obuwia pozwoli w pełni cieszyć się pieszymi wycieczkami i przeżywać związaną z nimi przyjemność. Przed kupnem butów turystycznych warto zatem sprawdzić, czy spełniają powyższe warunki.