Długotrwałe bieganie w terenie lub po płaskich bezdrożach powoduje, że organizm szybko się męczy, a standardowy element wyposażenia jak pojedyncza butelka wody okazuje się niewystarczająca, by zapewnić organizmowi potrzebną mu energię do wysiłku. Początkowa fascynacja bieganiem nie rzadko przerodzić się w regularne treningi i nieustający zastrzyk endorfin. Jednakże, by biec dalej, szybciej i dłużej od płaskich szos, po górskie wzgórza wymagane jest posiadanie plecaka jako podstawowego elementu wyposażenia profesjonalnie przygotowanego biegacza.

Czym się kierować wybierając plecak?

Kluczowe wyposażenie biegacza na dlugodystansowe biegiPlecaki dla biegaczy od zwykłych plecaków czy też plecaków turystycznych wyróżnia odmienna budowa oraz jakość wykorzystywanych do nich materiałów. Przy czym najważniejszym kryterium, by wybrać najlepszy plecak do biegania, jest jego niska waga wraz z jak najlepszym indywidualnym dopasowaniem do ciała i zniwelowanie wewnętrznego bagażu do minimum zajmowanej powierzchni.  Plecaki dla biegaczy to modele, które wyróżniają się nie tylko odmienną budową, ale również zastosowanymi materiałami jak ultracienki nylon. Kluczowe jest, by plecak do biegania nie przemieszczał się podczas biegu i tym samym utrudniał ruchów ciała. Wybór rozmiaru to także kwestia indywidualna. Plecaki biegowe mogą pomieścić do 15 litrów pojemności. Większe mogą powodować dyskomfort. Najlepiej sprawdza się plecaki ze ściągaczami i elastycznymi pasami, przylegające najbliżej ciała, co zwiększy stabilność plecaka.

O czym pamiętać wybierając plecak?

Podstawową rzeczą podczas wyboru plecaka jest ilość komór i przegród pozwalająca na posiadanie odpowiedniej ilości potrzebnego pożywienia lub sprzętu. Tu przydaje się plecak z bezproblemowym dostępem do kieszeni w trakcie biegu, bez każdorazowej konieczności zdejmowania plecaka. Taki plecak do biegania pozwala na bieżąco nawadniać organizm czy to poprzez dedykowaną kieszonkę na bidon lub nieco bardziej zaawansowany system nawadniania poprzez rurkę ulokowaną przy ramieniu. Mnogość kieszonek jest kluczowa także, gdy konieczne jest spożycie batonów energetycznych lub gdy potrzebujemy miejsca do przechowania kurtki przeciwdeszczowej. Niekiedy przydatna może być dodatkowa kieszonka na śmieci. Stabilność jest równie ważna co pojemność. Oprócz standardowych modeli do wyboru są plecaki z pasem przytwierdzonym do klatki piersiowej. Zwiększają one możliwości równomiernego rozłożenia rzeczy w plecaku do pleców przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowania. Plecak do biegania dla profesjonalistów powinien mieć także możliwość przytwierdzenia kijków.