Aerozol, płyn ochronny, plaster czy może opaska? Wiele osób pyta, jaki środek przeciw owadom wybrać oraz w jaki sposób go używać, aby zapewnić sobie stuprocentową ochronę. Ważnym aspektem środków odstraszających jest także ich bezpieczeństwo. Repelenty mają za zadanie odstraszać niepożądane gatunki, ale nie mogą być szkodliwe dla ludzi. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się substancjom, które wchodzą w ich skład.

O czym należy pamiętać podczas spędzania czasu na łonie natury?

Preparaty na kleszcze, czyli jak nie panikować przed wycieczką do lasuWarto wiedzieć, że na ukąszenie kleszcza narażone są nie tylko osoby przebywające od czasu do czasu w lesie. Ten niewielki pajęczak grasuje także w parkach i ogrodach. Zdarzały się również przypadki, że wspomniany pasożyt został przyniesiony z miasta. Dlaczego tak często wspomina się o tym stworzeniu? Przede wszystkim najważniejsza jest świadomość, że ugryzienie kleszcza może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Ukąszenie, które wywoła kleszczowe zapalenie mózgu prowadzi do stanu zapalnego rdzenia kręgowego. Nie oznacza to wcale, że trzeba się obawiać wszelkich kontaktów z naturą. Ochronie przed ugryzieniem mają służyć specjalne preparaty na kleszcze.

Rodzaje środków oraz ich skuteczność

Do najczęściej stosowanych preparatów na kleszcze należy środek w postaci aerozolu, którym opryskuje się odsłonięte fragmenty ciała. Ta forma odstraszacza działa zwykle kilka godzin, dlatego jeżeli wybieramy się na dłuższą wycieczkę, warto zabrać spray ze sobą. Alternatywą dla aerozoli są preparaty na kleszcze w sztyfcie, które służą do nanoszenia na skórę. Coraz większą popularnością cieszą się również plastry i opaski. Główną zaletę tych pierwszych stanowi fakt, że mogą zostać nalepione na ubranie, a więc nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą. Jest to mniej inwazyjna forma preparatu na kleszcze, dlatego świetnie nadaje się dla dzieci. Wbrew powszechnym opiniom opaski nasączone olejkami eterycznymi również mogą skutecznie chronić przed kleszczami.

Substancje występujące w środkach przeciw kleszczom

  • DEET oraz ikarydyna - organiczne związki chemiczne, których działanie polega na odstraszaniu owadów zapachem (bez konieczności ich zabijania). Preparaty na kleszcze zawierające wysokie stężenie DEET nie są zalecane w przypadku kobiet w ciąży oraz dzieci,
  • olejki eteryczne - do naturalnych dodatków zapachowych odstraszających kleszcze zalicza się np. olejek goździkowy, cytrynowy czy tymiankowy,
  • IR3535 - bezbarwna i bezwonna ciecz stosowana jako repelent od dawna. Nie powoduje negatywnych skutków dla zdrowia ludzkiego.