Sporty zimowe to bardzo atrakcyjne i lubiane aktywności zachęcające do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu w gronie bliskich osób. Jedną z dyscyplin sportowych jest łyżwiarstwo, które można podzielić na kilka kategorii. Jaki sprzęt niezbędny jest do uprawiania łyżwiarstwa? Jakie ćwiczenia pomogą być jeszcze większych umiejętności?

Sprzęt łyżwiarski.

łyżwy regulowane

Łyżwiarstwo to sport, który może być uprawiany zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Wiele odmian tej dyscypliny pozwala wybrać najbardziej odpowiednie konkurencje oraz dopasować styl jazdy do własny predyspozycji, umiejętności, możliwości i zainteresowań. Wybór aktywności warunkuje również nabycie odpowiedniego sprzętu do jazdy i jego rodzaju. Każdy początkujący czy zaawansowany sportowiec powinien nabyć odpowiednio dopasowane łyżwy. Najlepszym wyborem są łyżwy regulowane, które robią niezwykłą furorę wśród dzieci i młodzieży.

Czym charakteryzuje się sprzęt łyżwiarski? Jakie cechy posiadają dobre buty z płozami?

Sprzęt łyżwiarski to przede wszystkim wygodne i bezpieczne łyżwy. Łyżwy regulowane znakomicie nadają się zarówno do jazdy amatorskiej, jak również dla bardziej doświadczonych sportowców. Ich zaletą jest możliwość ustawiania rozmiaru, dzięki czemu dziecko może korzystać ze sprzętu przez wiele lat, bez względu na rozwój fizyczny. Prawidłowo dobrany sprzęt nie powinien uciskać palców, jak również wyposażony być w trwałe i sprawdzone zaczepy lub sznurówki. Materiał, z którego wyprodukowane są buty z płozami powinien być trwały i dopasowany do stylu jazdy. O łyżwy regulowane należy odpowiednio dbać, ostrząc regularnie płozy, jak również czyścić i impregnować buta.

Ćwiczenia usprawniające jazdę.

Amatorzy i poczatkujący łyżwiarze powinni ćwiczyć elementy jazdy pod okiem profesjonalisty. Wiele z nich pozwoli ustabilizować pozycję, poprawić prędkość jazdy czy z jeszcze większą łatwością pokonywać zakręty. Do najczęściej wykonywanych ćwiczeń należą m.in.: - jazda slalomem, - jazda na jednej nodze, - jazda tyłem, - wyścigi rzędów, - przekładanie przedmiotu leżącego na ziemi na inne miejsce, - taniec na łyżwach do muzyki, Ćwiczenia oraz odpowiednio dobrany sprzęt, w którego skład wchodzą łyżwy regulowane, ciepła, nieograniczająca ruchów odzież, rękawiczki, kask, pozwalają z chęcią i zadowoleniem ulepszać styl jazdy, jak również zdobywać nowe umiejętności łyżwiarskie. Sport te jednoczy ludzi, jak również pozwala wyzwolić siebie i swoją ekspresję ruchową. Dzięki tej aktywności można kształtować wiele cech takich jak wytrzymałość, precyzję ruchów, równowagę czy szybkość i czas reakcji.