Dwuczęściowe stroje kąpielowe królują na naszych plażach. Dzięki nim panie mogą pięknie wyeksponować swoje zgrabne sylwetki. Choć na początku bikini budziło przeogromne kontrowersje. Należy wspomnieć, że dwuczęściowe stroje kąpielowe nosiły panie zamieszkujące tereny Imperium Rzymskiego. Dowodem na to są liczne freski. Po upadku Rzymu zwyczaj odważnego eksponowania ciała zaniknął na wiele wieków. Stroje kąpielowe dwuczęściowe zniknęły z kobiecych szaf i bieliźniarek. Rewolucja na dobre zaczęła się w 1946 roku.

Atomowe bikini!

Autorem kostiumu bikini był mężczyzna. Francuz Louis Réard zaprojektował pierwszy, nowożytny dwuczęściowy kostium kąpielowy. I oczywiście wywołał ogromny skandal. Afera była na tyle głośna, że projektant nie mógł namówić żadnej modelki na współpracę. Skandalizujący kostium kąpielowy zaprezentowała tancerka erotyczna Micheline Bernardini. Kobieta z miejsca zdobyła ogromna popularność i na stałe zapisała się w historii mody. Co więcej zgrabna Francuzka otrzymała kilkadziesiąt tysięcy propozycji matrymonialnych. stroje kąpielowe dwuczęścioweJak wyglądało pierwsze bikini? Biustonosz to były dwa skąpe trójkąty materiału połączone sznureczkami. Na dół składały się wysoko wycięte majtki. Nic dziwnego, że w pruderyjnych latach 40 bikini budziło ogromne kontrowersje...

Skąd taka nazwa?

Nazwa bikini jest bezpośrednio powiązana z historią zimnej wojny. To dość egzotyczne połączanie, ale historia nie kłamie. Skandalizujący kostium kąpielowy nazwano na cześć atolu Bikini. To w tamtym rejonie Amerykanie testowali broń atomową. Pomimo chwytliwej nazwy przeciętne kobiety nie chciały nosić bikini. Pomogło dopiero kino. Większość z nas pamięta przepiękną Ursulę Anders wyłaniającą się z morskiej toni. To jedna z najbardziej znanych scen z "Doktora No", czyli pierwszego filmu o przygodach Jamesa Bonda. Kolejną słynną blondynką, która rozsławiła bikini bikini była Brigitte Bardot. Francuzka nosiła dwuczęściowy kostium kąpielowy w swoim najsłynniejszym filmie "I Bóg stworzył kobietę". Jednak bikini na dobre stało się modne dopiero w latach 60. Przyczyniła się do tego rewolucja seksualna. Bardzo mocno rozluźniły się normy moralne, nic dziwnego więc że kobiety zaczęły chętniej eksponować swoje ciało. Kolejny przełom nastąpił dopiero dwadzieścia lat później. Panie zaczęły nosić stringi, jako dolną część stroju kąpielowego. Współcześnie skąpe stroje kąpielowe dwuczęściowe już nikogo nie szokują. Na stałe wpisały się w kanony plażowej mody. Obecnie bikini jest noszone na plażach całego świata. Pomimo upływu lat zgrabna, kobieca sylwetka wyeksponowana w takim kostiumie budzi zachwyt.