Jakie są różnice pomiędzy butami profilaktycznymi, a ortopedycznymi przeznaczonymi dla dzieci? To bardzo często mylone modele butów, a nie rzadko przyrównywane. Czy buty profilaktyczne można nazwać ortopedycznymi i na odwrót? Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule.

Buty profilaktyczne

Zacznijmy od omówienia, czym są tak naprawdę dziecięce buty profilaktyczne. Jest to natomiast typ butów dla dzieci, który z zewnątrz nie różni się niczym innym od typowych butów dziecięcych. Posiadają natomiast specjalny kształt oraz wymiary, które zapewniają o właściwym rozwoju stóp. Dodatkowo pełnią ochronę przed powstawaniem różnego rodzaju dolegliwości oraz deformacji. Buty również dbają o stabilność stopy podczas biegu, spaceru czy marszu. Buty profilaktyczne dla dzieci jest wykonywane mechanicznie lub częściowo ręcznie, a częściowo z półfabrykantów.

Wygląd butów profilaktycznych

Buty profilaktyczne dla dzieciButy zapobiegające powstawanie dziecięcych wad stóp, czyli buty profilaktyczne dla dzieci są dostępne w szerokiej ofercie na rynku. Wiele z modeli butów dla dzieci o profilaktycznym zastosowaniu jest dość kosztowna. Buty takie są dostępne w wersji wysokiej, sięgającej przynajmniej do kostki. Dodatkowo są bardzo dobrze usztywnione w kostce, które podtrzymują staw skokowy. Dla lepszego działania butów zaleca się wkładki ortopedyczne, które stworzą właściwe wysklepienie stopy. Jest to rodzaj obuwia przeznaczony dla wszystkich dzieci bez wyjątków, które z pewnością nie zaszkodzą stopom małego oraz tego większego dziecka.

Buty ortopedyczne

Dziecięce buty ortopedyczne są skierowane do określonej grupy osób, które pragną skorygować lub zapobiec wadom stóp. Obuwie odciąża stopy oraz ochrania zmienione chorobowo wygląd oraz kształt stóp. Taki rodzaj butów jest wykonywany specjalnie na zamówienie u technika. Aby jednak zamówić buty ortopedyczne należy najpierw zgłosić się do lekarza, który ustali odpowiednie wymiary oraz zalecenia odnośnie dziecięcego obuwia ortopedycznego.

Wygląd butów ortopedycznych oraz ich wykonanie

Aby wyposażyć się w dobre oraz odpowiednie buty ortopedyczne, należy zmierzyć długość stopy dziecka i podać wszystkie wymiary technikowi. Wykonanie takich butów jest czasochłonne, dlatego na wykonanie butów ortopedycznych czeka się zwykle kilka tygodni. Podobnie jak buty profilaktyczne jest to model bardzo drogi, który może okazać się bardzo kosztowny dla naszego budżetu. Koszt takich butów wynosi 500 złotych, a czasem nawet i więcej. Jest jednak możliwość refundacji ze strony NFZ, który pokrywa większość ceny butów ortopedycznych.