Dziecięca dieta to niezwykle ważna kwestia mająca bezpośrednio wpływ na prawidłowy rozwój i zdrowie malucha. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna zawierać w sobie rekomendowaną ilość witamin, substancji odżywczych i soli mineralnych. Nadmierne braki lub zbytni nadmiar, któregoś z tych elementów może zaburzyć delikatną odporność dziecka i powodować wiele niezwykle nieprzyjemnych dolegliwości. Poza samymi wartościami odżywczymi, posiłki dziecka powinny być podawana i przygotowane w taki sposób, aby zachęcić maluszka do jedzenia. Kolorowe, kreatywnie podane potrawy to zazwyczaj najskuteczniejsza broń w kuchennym boju z małym niejadkiem. Jest jednak jedna rzecz do, której jedzenia nie trzeba namawiać żadnego malucha i są nią oczywiście słodycze.

cukier trzcinowy nierafinowanyCukier w diecie malucha

Jak powszechnie wszystkim wiadomo nadmiar cukru może przynieść poważne zaburzenia zdrowotne przy, których sama nadwaga jest jedną z tych łagodniejszych. Badania WHO dowodzą, że prawie 80% dzieci w wieku 1-3 roku życia spożywa za dużo cukru, co odbija się między innymi zwiększeniem ryzyka choroby niedokrwiennej serca czy spadkiem koncentracji i uczuciem zmęczenia, gdy duża dawka cukru przestaje działać. Niewiele rodziców zdaje sobie jednak sprawę z tego, że niedobór tego składnika w dziecięcej diecie ciągnie za sobą równie niepożądane efekty. Hipoglikemia - bo tak nazywa się niedobór cukru we krwi, objawia się problemami z koncentracją, zawrotami głowy, sennością a nawet bólem brzucha. Dlatego też, do kwestii cukru powinniśmy podchodzić niezwykle ostrożnie.

Nie taki cukier straszny…

Jak się okazuje, obecnie na rynku produktów żywnościowych, możemy kupić cukry, które znacznie lepiej sprawdzą się w diecie (nie tylko dziecięcej) niż nasz dobrze znany, tradycyjny cukier kuchenny. Jako przykład możemy wziąć cukier trzcinowy nierafinowany. Ten rodzaj cukru pozyskiwany z trzciny cukrowej różni się od zwykłego białego cukru znaczną zawartością składników mineralnych. Dzięki temu, że cukier trzcinowy nierafinowany nie zostaje pozbawiony melasy, w jego składzie możemy znaleźć takie składniki odżywcze jak żelazo, wapń, fosfor, potas czy magnez. Warto też dodać, że zwykły cukier poza samym procesem rafinacji i pozbawieniem składników odżywczych zostaje często celowo wzbogacony o substancje chemiczne, w tym znany wszystkim kwas fosforowy. To kolejny argument za tym, aby tradycyjny słodzik zastąpić bardziej wartościowym produktem jakim jest cukier trzcinowy nierafinowany. Należy jednak pamiętać, aby przed zakupem sprawdzić skład, gdyż wielu producentów sprzedaje barwione karmelem podróbki cukru trzcinowego.