Sport ma niesamowicie wysokie znaczenie w prawidłowym rozwoju oraz funkcjonowaniu dziecka. Odpowiada za rozwinięcie jego funkcji motorycznych, oddziałuje na układ nerwowy, a przede wszystkim dba o zrównoważoną gospodarkę witaminową i minerałową jego organizmu. Jak pokazują różne poważne badania, dzieci które uprawiają sport mają lepsze wyniki w przyswajaniu wiedzy, niż ich rówieśnicy którzy sportu nie uprawiają.

Czy powinniśmy zachęcać dzieci do uprawiania sportu

Sport dla dzieckaWprowadzenie aktywności fizycznej jako regularnego zajęcia dla naszej pociechy powinno odbyć się jak najszybciej. Od najmłodszych lat możemy próbować zaszczepić w nim smykałkę do zajęć na świeżym powietrzu. Poza tym, aktualnie coraz szerzej dostępne są wszelkiego rodzaju dni otwarte w klubach sportowych - może to być bodziec, który pozwoli dziecku na spróbowanie nowych aktywności dostępnych w jego mieście czy miejscowości. Toteż, warto pozwolić lub zachęcić potomka do przetestowania na czym polega karate czy jak wygląda od środka szkółka piłkarska/siatkarska. Ważne jest, aby po prostu próbował, bowiem atrakcyjne dla niego wcale nie musi okazać się to, co dla większości dzieciaków. Oprócz tego, możemy zachęcać naszego syna czy córkę poprzez rozmowy czy kupowanie mu książek/gier zahaczających o tematykę sportową - jeśli wystarczająco się daną dziedziną zainteresują z pewnością będzie chciał spróbować jej na żywo.

Regularna aktywność fizyczna pozwoli mu na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. Takie dziecko posiadać będzie więcej energii, poprawi się jego balans ciała oraz prawidłowa kondycja - jeśli ma problemy z poprawną postawą. Poza tym, wybierając sport kontaktowy będzie mogło poznać nowych znajomych i nauczyć się pracy w grupie oraz współpracy w dążeniu do tego samego celu.

Aktywność sportowa, a kondycja dziecka

Niezmiernie istotną częścią za którą to my - jako rodzice - będziemy odpowiadać jest zapisanie dziecka na zajęcia odpowiednie do jego poziomu kondycyjnego. Zwróćmy uwagę, jak nasze dziecko się porusza, czy lubi na co dzień spędzać czas na świeżym powietrzu, a następnie na podstawie tych czynników wybierzmy wspólnie aktywność najbardziej do niego dostosowaną. Porywanie się od razu na zbyt głęboką wodę i zachęcanie dziecka do aktywności ponad jego siły może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. To jest, może się ono bardzo szybko zniechęcić nie nadążając za resztą grupy i czując się przez to wykluczonym społecznie.

Aktywności fizycznych dostępnych dla dzieciaków jest multum - ważne jest to, aby zaszczepić w naszym dziecku zamiłowanie do ruchu od lat najmłodszych. Możemy wybierać się w czasie wolnym na wspólne wycieczki rowerowe lub piesze wyprawy, aby nasza pociecha mogła poznać pozytywy płynące z ruchu. Jeśli przegapimy moment dojrzewania dziecka może być nam trudno namówić je na jakiekolwiek zajęcia związane z ruchem - a niezmiernie istotne jest to, aby żadnych zmian w jego życiu nie wprowadzać na siłę.