Jak można się spodziewać, w przypadku tenisa jedną z podstawowych rzeczy z wyposażenia jest odpowiednio dopasowana rakieta. Na dobrą sprawę rakieta tenisowa dla początkujących często określana jest tym mianem po to, aby osoby, które nie znają tajników technicznych wyboru sprzętu były w stanie ją dopasować do swoich potrzeb. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Na wstępie dobrze jest pamiętać o tym, że zazwyczaj rakiety tenisowe dla początkujących to termin obejmujący rakiety przystosowane do potrzeb zdrowych osób dorosłych. Zdrowych, czyli takich, które nie posiadają żadnych dolegliwości czy wad postawy wymagających doboru profesjonalnej rakiety o innych parametrach. Jeśli więc możemy posługiwać się „dorosłą” rakietą o klasycznych cechach – ten wybór na początek będzie najlepszy.

Najważniejsze – wymiary

Czarno-białe zdjęcie tenisisty na korcieRakieta tenisowa dla początkujących powinna mieć takie ciężar i długość, aby nie obciążać niewprawnej ręki podczas treningu. Z tego powodu nie poleca się graczom bez wyrobionej techniki gry rakiet dłuższych niż 27 cali. Powierzchnia główki przy tym powinna zawierać się w przestrzeni 4 cali pomiędzy wartościami 98 i 102, choć obecnie doradza się wartości minimalne w okolicach 95 cali, podczas gdy wartość górna nie ma takiego znaczenia. Nie bez znaczenia jest również waga, ale tylko połączona z odpowiednim balansem. Dla kobiet zaleca się rakiety o wadze 260-275 g, zaś dla panów – 275-295 g (oczywiście,liczone bez naciągu). Im wyższa jest waga rakiety, tym większy powinien być również balans.

Czego unikać?

Istnieją też rzeczy, których w przypadku rakiet tenisowych dla początkujących lepiej unikać. Mowa przede wszystkim o materiałach, z których wykonany jest produkt. W wielu przypadkach przy tańszych modelach stosuje się aluminium, które jednak nie nadaje się na dłuższą metę, a wielu specjalistów uważa, że w ogóle powinno powodować rezygnację z danego modelu. Przyczyna? Przede wszystkim drgania, które potem przenoszone są na stawy gracza i zwiększają ryzyko występowania kontuzji. Z tego powodu najlepiej wybierać jest rakiety grafitowe. Jeśli nie obawiamy się, że nasza rakieta tenisowa dla początkujących będzie droższa, dobrym wyborem będą dodatki m.in. włókna szklanego czy kevlaru.