Uprawianie triathlonu i innych dyscyplin sportu, które wiążą się z koniecznością długotrwałego przebywania w wodzie, skłania wielu sportowców do sięgania po nowoczesne akcesoria sportowe tj. skarpety neoprenowe. Te specyficzne skarpety chronią stopy przed szybkim wychłodzeniem i bezpośrednim oddziaływaniem wody. Do pewnego stopnia zabezpieczają również stopy przed ryzykiem skaleczenia lub bolesnego otarcia podczas wychodzenia z wody na brzeg czy chodzenia po kamienistym dnie naturalnego akwenu wodnego.

Czym jest neopren?

Neopren to specyficznym materiał syntetyczny – syntetyczny kauczuk, o unikalnych właściwościach fizycznych. Po spienieniu, wewnątrz neoprenu zamknięte zostają drobne pęcherzyki powietrza, dzięki czemu materiał lepiej izoluje termicznie. Wykonane z neoprenu skarpety, czepki lub pianki, chronią zatem nie tylko przed wodą, ale także przed szybkim wychłodzeniem organizmu. Sam neopren jest materiałem elastycznym, dlatego wykonana z niego odzież dobrze dopasowuje się do anatomii ludzkiego ciała i nie krępuje ruchów sportowca. W sprzedaży znaleźć można wiele sportowych akcesoriów wykonanych z neoprenu. Są to m.in. specjalistyczne pianki dla triathlonistów, omawiane w tym miejscu skarpety neoprenowe, czepki pływackie czy rękawice do pływania.

Skarpety neoprenowe i ich budowa

Skarpety neoprenoweProfesjonalne modele skarpet z neoprenu mają konstrukcję bezszwową, co wpływa na wygodę ich użytkowania oraz na ich trwałość. Takie skarpety najczęściej wyposażone są we wzmocnioną podeszwę, dzięki czemu chodzenie po kamienistym dnie jeziora lub rzeki jest bardziej bezpieczne – mniejsze ryzyko urazu i przypadkowego skaleczenia. Niektóre modele skarpet neoprenowych wyposażone są także w dodatkowe wzmocnienia w okolicach palców, co ma minimalizować skutki przypadkowego uderzenia stopą o kamienie.

W sprzedaży znaleźć można skarpety neoprenowe wysokie i niskie, wykonane z neoprenu o różnej grubości. Te pierwsze sięgają wysoko ponad kostkę, te drugie zwykle kończą się na kostce. Jeśli zależy nam na zagwarantowaniu sobie jak najlepszej ochrony termicznej, warto zdecydować się na zakup skarpet wykonanych z grubszego neoprenu (dobrym wyborem mogą być skarpety z neoprenu o grubości 5mm). Jeśli ważniejszy jest dla nas komfort i pełna swoboda ruchów, możemy pozostać przy skarpetkach neoprenowych o grubości około 3mm.

Po skarpety neoprenowe sięgamy zawsze wtedy, gdy pływamy w chłodnych wodach lub gdy nasz trening pływacki zajmuje więcej czasu – gdy pływamy na długich dystansach. Dzięki takim skarpetkom nie narażamy stóp na wychłodzenie, chronimy je przed niekorzystnym działaniem wody i drobnymi urazami mechanicznymi.